Часті запитання

Як проходить робота з психотерапевтом?

Психотерапевтична робота проходить у форматі індивідуальних зустрічей психотерапевта з клієнтом. Такі зустрічі можуть бути коротко або довгостроковими і тривалість психотерапії буде залежати від запиту людини, яка звертається до психотерапевта, глибини існуючої проблеми та життєвого досвіду самого клієнта.

Психотерапевтичні сесії мають певний план і кардинально відрізняються від звичної розмови «по душам» з друзями. Бо розмова з друзями може завести куди завгодно і не вирішить першопричини складної ситуації, а спеціаліст-психотерапевт, ставлячи уточнюючі, спрямовуючі питання, дає клієнту нову інформацію, озвучує перелік труднощів, які необхідно вирішити, щоб досягти бажаного людиною результату, пояснює, чому і з яких причин вони виникли, пропонує різноманітні варіанти можливих рішень. В результаті таких психотерапевтичних зустрічей клієнт починає краще розуміти те, що з ним відбувається, і усвідомлює, що і як йому робити далі для вирішення своєї конкретної ситуації. Також психотерапевт може давати індивідуальні домашні завдання, просити протягом тижня опрацьовувати конкретну тему, виконувати певні дії чи практики на основі того, що дізнався клієнт на попередній психотерапевтичній сесії. Таким чином, певна частина розпочатої психотерапевтичної роботи буде проходити за межами психотерапевтичних сеансів і буде закріплятися на безпосередніх зустрічах з психотерапевтом.

Зазвичай психотерапевтичні сеанси відбуваються раз на тиждень. При більш рідкісних зустрічах важче пам'ятати, що обговорювали минулого разу, а за більш частих - є ризик не встигнути застосувати те, що обговорювали з терапевтом, на практиці і опрацювати виконані домашні завдання. Тривалість зустрічі – 50 хвилин. Цього часу достатньо, щоби все обговорити, але при цьому не втомитися. Втім, можуть бути застосовані й інші схеми — оптимальний час та частоту зустрічей у будь-якому випадку можна обговорити з психотерапевтом.

Готуйтеся, що на зустрічах психотерапевт ставитиме різноманітні питання. Деякі з таких питань введуть у ступор або роздратують. Від деяких - захочеться втекти, а на деякі не захочеться відповідати. З відповідей на такі питання розпочинається психотерапевтичний процес поліпшення психологічного і фізичного стану людини, яка звернулася за допомогою до спеціаліста. Психотерапевт не намагається бути приємним співрозмовником, він має інші завдання. Головне - допомогти клієнту розібратися в собі, зловити себе на суперечності в думках та діях, відчути свої кордони, сепаруватися, знайти опору в собі, навчитися приймати рішення з позиції дорослої людини.

Психотерапія не завжди має на увазі десятки сеансів. Розібратися з деякими станами та запитами можна за пару зустрічей із психотерапевтом. З наслідками серйозних душевних травм іноді доводиться працювати тривалий час і у таких випадках консультації виконують підтримуючу функцію. Таким чином, кількість психотерапевтичних сесій безпосередньо залежить від індивідуальних потреб та запиту клієнта.

У чому різниця між психологом та психотерапевтом? А хто такий психіатр?

Психолог, психотерапевт і психіатр займаються психічним здоров’ям людини, але в їх роботі існують конкретні відмінності які необхідно розуміти.

Психолог – це спеціаліст з відповідною освітою, працює із здоровими людьми, яким необхідна психологічна допомога в різних життєвих ситуаціях для покращення якості життя та розвитку певних навичок. Відмінністю психолога від психотерапевта і психіатра є те, що психолог може займатися науковою роботою. Психолог не дає порад, не має чарівної палички, не оцінює і не критикує. Він спрямовує клієнта, дає можливість зрозуміти те, що насправді відбувається у житті, допомагає роздивитися різні варіанти рішень та знайти вихід. Психолог — це той, хто несе світло, поки клієнт шукає дорогу. Послуга психолога має чіткий кінцевий результат і передбачає приблизно до 10 зустрічей із клієнтом, яких достатньо для вирішення проблеми. Головне "але" - психологічне консультування не допомагає клієнту якісно змінити життя і спрямоване на вирішення однієї конкретної ситуації. Для того аби психолог міг працювати психотерапевтом йому необхідно пройти довготривале додаткове спеціалізоване навчання.

Психотерапевт це професіонал, який окрім освіти з психології (або медичної освіти) має ще кваліфікацію з психотерапії. Навчання на психотерапевта відбувається приблизно 8-10 років, при якому обов’язковою є масштабна психологічна особистісна робота психотерапевта, яка певним чином продовжується протягом усього життя. Психотерапевт працює з психологічно здоровими людьми, у яких є внутрішньо особистісні проблеми, що спричиняють багато незручностей і заважають клієнту повноцінно жити. Психотерапевт це спеціаліст, який повністю зосереджений на клієнтах (веде психотерапію) і не займається наукою та дослідженнями. По факту, психотерапія – це золота середина між психологічним консультуванням та психіатрією, це єдиний спеціаліст який здатен проводити глибинну психотерапію. Тобто процес, у якому клієнт крок за кроком може познайомитись сам із собою. Це потрібно для того, щоб дізнатися, як насправді влаштоване життя клієнта та його особистість. Психотерапевт підтримує клієнта, поліпшує його психологічний стан за допомогою онлайн чи офлайн зустрічей, без використання медичних препаратів, використовуючи «розмовну терапію» і не ставлячи медичних діагнозів. В результаті курсу психотерапії життя клієнта стає якісним і змінюється докорінно.

Психіатр — лікар із медичною освітою, який працює з людьми, які мають різні психічні захворювання. Це фахівець, який може призначати медикаментозне лікування та ставити діагноз.

Який напрямок-метод психотерапії краще вибрати?

Обираючи метод психотерапії, важливо розуміти що практично будь-який напрямок буде ефективним і працюватиме, якщо з клієнтом працює професіонал. Немає «хороших і поганих» напрямків психотерапії, а є непрофесійний підхід. Не важливо у рамках гештальт-терапії, психоаналізу, біхевіоризму чи когнітивно-поведінкового підходу здійснюватиметься психотерапія, а важливіше за все вірно обрати професіонала, який буде її проводити.

Методи психотерапії дуже різноманітні і на заразі їх існує близько тисячі. Кожен метод має свої особливості, специфіку та переваги, а тому у виборі напрямку психотерапії варто орієнтуватись на запит клієнта та поцікавитись в чому ефективний той чи інший напрямок.

Головне у виборі метода психотерапії це комфорт клієнта поруч з психотерапевтом.

Від чого залежить тривалість психотерапії? Чому психотерапія – такий довгий процес? Як швидко я побачу прогрес?

Тривалість психотерапії залежить від запиту клієнта, його життєвого досвіду, особистісних характеристик і особливостей обраного напрямку психотерапії. Психотерапевт запропонує необхідну частоту та тривалість психотерапії і це залежатиме від складності запиту, очікуваних результатів та історії життя клієнта, але, у будь-якому випадку, фахівець не нав’язує жорстких вимог, а говорить про можливості.

Психотерапія – це суто особистісний та суб’єктивний процес, тому її тривалість, ефективність та прогрес також залежить від багатьох факторів. У тому числі від готовності людини до змін, наявності хорошого терапевтичного тандему між клієнтом та психотерапевтом, потреб та стилів поведінки, як клієнта, так і психотерапевта. Варто зазначити, що бути у психотерапевтичному процесі – це відповідальне рішення. Клієнт повинен розуміти, що на його чекає довгий шлях. Це тривалий процес, у якому крок за кроком клієнт усвідомлює себе. Спочатку, приходячи на психотерапію, людина починає звертати увагу на ті аспекти і тонкощі свого життя, які взагалі не помічала раніше. Тому, на перших етапах психотерапії життя навпаки ускладниться, до того моменту поки клієнт почне помічати та усвідомлювати у собі особистісні конструкції, про які раніше навіть не підозрював. Психотерапія - це цікава та різноманітна подорож у свій внутрішній світ поруч з професійним «гідом», це рух в напрямку свідомого покращення якості свого життя.

Так як психотерапія це унікальний процес, то зазвичай тривалість і частоту зустрічей визначають разом клієнт і психотерапевт. Тут не існує визначених правил та критеріїв. Важливо щоб зустрічі мали системний характер, тобто відбувались згідно індивідуальних чітких домовленостей – щотижнево або раз на 2 тижні, а в деяких випадках це може бути 2 рази на тиждень.

Варто зазначити, що до 5-7 зустрічей може бути направлено на знайомство, діагностику актуального стану та з’ясування запиту. Тому цей етап умовно є рівнем первинного психологічного консультування, певною підготовкою до психотерапії, який відбувається після 5-7 зустрічей. В середньому, дуже узагальнено, для вирішення конкретного запиту достатньо 10 зустрічей, але мова не йде про глобальні зміни у житті. Для того щоб зрозуміти клієнту як влаштоване його життя та забезпечення процесу знайомства клієнта з справжнім собою потрібна глибока робота, тобто психотерапія. Зазвичай, психотерапевтичний процес за тривалістю розділяють на короткостроковий та довгостроковий. Короткострокова психотерапія – це до 25 сесій, а довгострокова – більше 25 сесій відповідно. При цьому, ця межа є дуже умовною, адже інтенсивність та темп зустрічей теж буває різним. При короткостроковій психотерапії, якщо обрано одну сесію на тиждень, це півроку роботи, при двох сесіях на тиждень цей період становить три місяці. Варто зазначити, що це той термін, який дозволяє психіці почати функціонувати інакше, а не так, як було раніше. І це в свою чергу, означає що клієнт за цей час зможе досягти бажаних змін та якісно змінити своє життя.

Трапляється, що після досить тривалої терапії (від півроку і більше) клієнт вирішує продовжити її. Також існує так звана «підтримуюча психотерапія», коли клієнт після тривалої роботи з терапевтом, надалі, з певною періодичністю, звертається до нього, щоб отримати підтримку змін у своєму житті, поділитися своїми спостереженнями, відреагувати на якісь переживання.

З чим може допомогти психолог/психотерапевт? З чим допомагає психотерапія?

Психотерапія використовує широкий арсенал професійних процедур; застосовує науково обґрунтовані методи та має широкий діапазон завдань – від підтримки клієнтів, що страждають внаслідок захворювання, стресової ситуації чи дисбалансу (психічного, психосоматичного, психосоціального) до істотного покращення якості життя клієнта. В психотерапії використовуються певні техніки, стратегії та інтервенції, досліджуються стосунки з важливими особами теперішнього і минулого, а також забезпечується взаємодія між різними частинами особистості клієнта, вивчається особиста історія та життєвий досвід, а також труднощі буденного життя.

Психотерапія використовує різні форми досвіду, технік та навичок для допомоги людям які її потребують, вона базується на широкому розумінні психологічного здоров’я, так само як і патології. Її метою є змінити форми мислення, установки та поведінку у ставленні до будь-яких проблемних сфер особистого та соціального життя. Психотерапія також допомагає полегшити страждання, модифікувати обмежуючі паттерни особистості чи поведінки, що призводять до відчуття нещастя та стресу, заохочує нову внутрішню організацію самовідчуття та самовираження, сприяє покращенню інтеграції, допомагає долати дисфункціональні установки та паттерни адитивної поведінки (залежності), допомагає покращити внутрішній досвід людини, її обізнаність та особистісні контакти.

Чи варто звертатися, якщо я не впевнений у своїй проблемі? Я чувствую, що потрібна допомога, але не розумію в чому моя проблема, як бути? А що, якщо в мене немає чіткого запиту?

Дуже важко уявити людину, у якої в житті все настільки ідеально, що немає жодного приводу поспілкуватися з психотерапевтом. Якщо у людини є відчуття, що психотерапевт може допомогти, можна спробувати одну консультацію і дізнатися, чи це так. Часто в ході роботи з психотерапевтом виявляється те, що турбує клієнта насправді, хоч він про це і не підозрював. Наприклад, людина звернулась до терапевта з тривожністю, а в результаті роботи з’ясувалося, що їй треба розбиратися із залежністю від батьків чи партнера. Аби звернутися до психолога, людині треба визнати, що вона з чимось не справляється і існує певна проблема. Зазвичай, нам у дитинстві не говорили, що припускатися помилок — нормально, що це частина особистісного зростання людини. Натомість нас за помилки лаяли, при чому як в сім’ї та і в школі. Тому ідея про те, що треба працювати над собою, дуже нова і дуже болісна для багатьох із нас. Часто люди сприймають психотерапевта не як людину, яка допоможе зробити життя кращим, а як чергового критика, який скаже тобі, який ти недосконалий. Насправді психотерапевт завжди на боці клієнта, він надає психологічну безпеку і підтримку.

Чи психотерапія онлайн ефективна?

У найбільшому системному огляді, що існує на сьогоднішній день, дослідники з університету МакМайстер зібрали та систематизували дані 17 різних досліджень, які проводилися за останні 20 років. Результати показали, що дистанційна онлайн-терапія не тільки не поступається ефективності традиційної очної, але в ряді випадків перевершує її. Адже психотерапія онлайн – це:

  • безпека – легкість доступу до онлайн-консультацій переважує втрату будь-яких переваг особистих контактів;
  • комфорт – психотерапія онлайн передбачає велику гнучкість та зберігає недоторканність приватного життя клієнта;
  • мобільність – клієнти не витрачають час на дорогу і позбавлені транспортних витрат, а також отримують допомогу з будь-якого місця світу;
  • доступність – люди можуть отримувати доступ до допомоги у той момент, коли вона потрібна їм особливо сильно, перебуваючи при цьому у власному комфортному просторі;
  • різноманіття – клієнти мають змогу обирати спеціаліста з широкого кола (наприклад, люди за кордоном мають змогу отримувати допомогу від психотерапевта який близький за культурою та ментальністю).

Для того, щоб отримати найбільшу користь від роботи з психотерапевтом онлайн, важливо обрати компетентного фахівця, організувати час та простір так, щоб нічого і ніхто не заважали; під час психотерапевтичних сесій, забезпечити стабільне підключення до Інтернету та роботу девайсу; виділити час для підготовки до консультації та невеликого відпочинку після неї.

Який результат я отримаю?

Сенс психотерапії полягає в тому, аби клієнт навчився свідомо розпоряджатися своїм життям та навчився змінювати його в якісну сторону.

В результаті психотерапії клієнт отримує:

  1. професійну підтримку та допомогу спеціаліста в процесі «бути самим собою»;
  2. навчиться робити те, що хочеться і не робити того, що не хочеться;
  3. почне чітко усвідомлювати, що йому подобається і що не подобається та своєчасно про це заявляти;
  4. будувати якісні відносини з оточуючими відповідно до своїх потреб;
  5. матиме здатність розширювати свої особистісні кордони;
  6. навчиться робити те, що раніше ніколи не робив;
  7. матиме навички вирішувати складні ситуації в своєму житті.